Akýkoľvek dom

Byť hviezdou, byť slávnym, byť v centre pozornosti. Kto z nás po tom vo svojom živote neúžil. Mnohí to dokonca i dosiahli. A predsa potrebujeme čas, ktorý je len pre nás. Potrebujeme zájsť do ústrania a ticha. Potrebujeme intimitu a súkromie, kde si oddýchneme a načerpáme síl do ďalšieho verejného pôsobenia.

Dnešný kratučký úryvok nám predstavuje Ježiša, ktorý vchádza, spolu so svojimi učeníkmi, do akéhosi domu. Priestor, ktorý je dôležitý k tomu, aby si Ježiš i učeníci oddýchli a posilnili sa. Predsa sa na tom mieste schádza zástup, ktorý im to neumožní. Žiaden oddych, pretože samotný zástup je hladný po Ježišovom slove. Ježiš a jeho učeníci môžu zostať hladní.

Tento dom, bezmenný a jeden z mnohých, sa stáva priestorom nasýtenia zástupu. Ľudia hltajú Ježišove slová. Ide o posolstvo, ktoré pozýva k novému spôsobu života. V ňom je dôležitejší vzťah ako samotná inštitúcia náboženstva. Viera a vernosť k Bohu dôležitejšie pred strohým zachovávaním príkazov. A pre Ježiša je akýkoľvek dom vhodný k ohlasovaniu Božieho slova.


Mk 3,20-21: Ježiš vošiel so svojimi učeníkmi do domu a znova sa zišiel toľký zástup, že si nemohli ani chleba zajesť. Keď sa to dopočuli jeho príbuzní, išli ho odviesť, lebo hovorili: „Pomiatol sa.“

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Pôst - očakávanie

Bohu milá obeta

Nesúďte!